کالای مورد نظر به سبد خرید افزوده شد برای تکمیل خرید به این صفحه مراجعه نمایید

72
تاریخچه ی صنعت توزین
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۲ 2439 5

تازمانی که معیارکیلوگرم درایران متداول نشده بودهرشهر،قصبه وروستایک وزن به خوداختصاص داده بودند. 

تاریخچه ی صنعت توزین

نوشته ی زیر مقدمه ی کتاب قانون در توزین می باشد که به قلم مهندس محمود طالبی طادی به رشته ی تحریر درآمده است.
 
تا زمانی که معیار کیلوگرم در ایران متداول نشده بود هر شهر، قصبه و روستا یک وزن به خود اختصاص داده بودند. گیلان، مازندران، مشهد و صدها شهر دیگر هر کدام برای خود معیار وزنی قرار داده بودند که آن معیار با عدالت منطبق نبود. حتی 2 روستای هم جوار، هر یک از مقیاسی جداگانه استفاده می نمودند. من باب مثال خلخال با پیمانه که «کیل» نام داشت اندازه گیری می کردند.
 
تا زمانی که ما هنوز باسکول همکف نداشتیم در سراسر کشور برای توزین بارهای سنگین از قپان های سه پایه چوبی به شرح زیر استفاده می نمودند. قپان های چوبی از 3 قطعه چوب که به صورت مایل از بالا به هم متصل بود و یک حلقه آهنی به آنها وصل بود که مجهز به یک میله و یک کفه ترازو شکل بود. بار را داخل کفه می چیدند و با حرکت دادن یک وزنه روی میله وزن را به دست می آوردند و گهگاه هم به جای سه پایه چوبی کفه آهنی را روی دوش 2 نفر انسان قرار می دادند تا وزن به دست آورند این امر به دست پر برکت پدران و بزرگترهای معتمد هر محل انجام می گرفت من باب مثال برای توزین 5 خروار بار، بار را به دفعات در کفه قپان دستی می گذارند تا وزن انجام گیرد. این عمل چندین بار تکرار می شد و بارهای توزین شده روی هم انباشته می گردید تا وزن کل به دست آید. اما با این همه زحمت در نهایت وزن دقیق به دست نمی آید و اشتباهاتی در شمارش قپان ها و چوب خط های حساب که برای شمارش استفاده می نمودند  و در زمان های قدیم باب بود رخ می داد.
 
فشار هوا و احیاناً گیر قپان و غیره نیز اختلاف وزنی بوجود می آورد. از این رو توزین های انجام شده با خطا روبرو می شد و ناگزیر بودند برای اطمینان صحت توزین و رساندن حقوق و رضایت شرعی دو طرف مقداری از همان بار را به عنوان رقم به بار توزین شده اضافه نمایند و گهگاه که در روستاها به همین قپان هم دسترسی نداشتند ریش سفیدهای محل بار را تخمین می زدند و خریدار و فروشنده آن تقریب را می پذیرفتند و معامله انجام میشد و اختلافات بار را حل می نمودند.
 
تا زمانی که معیار کیلو گرم  متداول نشده بود توزین و سنجش کشور با صدها مورد از اینگونه مشکلات چه از کیل و پیمانه و چه از وزن و مقدار روبرو بود و از روی احتیاج قپان چوبی سه پایه را به عنوان یک وسیله توزین بار می پذیرفتند.
 
بنا بر اساس دستور آیه مبارکه « واقیموا الوزن بالقسط و لا تخسروا المیزان» که قرآن مجید در سوره الرحمن می فرمایند: « همه چیز را با ترازو ی عدل و انصاف بسنجید و هیچگاه در میزان کم فروشی و نادرستی نکنید. وای بر احوال کسی که در عمل توزین تسامح کند و یا نسبت به آن بی تفاوت باشد.»
 
و لذا دولت وقت تصمیم گرفت در تامین و تهیه وسیله سنجش بهتر چاره جویی کند و وجدان همه ملت را راحت نماید. بنابراین قانونی را به مجلس فرستاد که با تصویب آن مسئله توزین سراسری به وضعیت امروزی رسید و امروز مسئولین دواتی و سازنده های وسایل سنجش برای بهتر شدن روزافزون توزین کشور آماده پذیرش هرگونه ایده و نظریه اقشار عموم هستند.
 
متذکر می گردد در هجدهم دیماه 1311 قانونی از تصویب مجلس وقت گذشته بود که اداره ای به نام اوزان و مقیاس ها برای کنترل وسایل سنجش تشکیل گردد ولی به علت بروز جنگ دوم جهانی و به هم ریختگی های دیگر اجرا نگردید و عملاً از حدود 1335 شمسی مفاد آن به کار گرفته شد و با تایید مجدد مجلس زمان به مرحله اجراء قانونی درآمد که در نتیجه بر اساس قانون اوزان و مقیاس های مصوبه هجدهم دیماه 1311 و آئین نامه طرز اجراء آن مصوبه سیزدهم اردیبهشت 1321 و سایر مصوبات و موازین مربوطه پرسنل فداکار اداره اوزان و مقیاس ها که اکنون وابسته به موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی می باشد، صنعت توزین مملکت را یکنواخت و کیلو گرم وزن استاندارد بین المللی را جایگزین اوزان قبلی نمودند. و واحد وزن سراسر کشور را با یکدیگر هماهنگ ساختند. از همین روی کلیه سنگ های ناشناخته و غیر استاندارد را از سراسر مملکت جمع آوری و وزنه های کیلو گرم رابه اجبار مورد کاربرد عموم قراردادند تا بتدریج موفق شدند توزین کیلوگرم را آموزش بدهند و از ترازو و باسکول و قپان ها و دیگر وسایل سنجش در دور افتاده ترین نقاط کشور آزمایش بنماید و وسایل خراب را جمع آوری کنند و توزین عمومی را با نظام کیلو گرم وزن بین المللی همگام نمایند.
سایر موارد پیشنهادی
ایمن‌تراز ارائه کننده انواع ترازو دیجیتالی و باسکول دیجیتالی در ظرفیت‌های مختلف
توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای ایمن تراز نمی باشد.

نظر شما